VikiTron - znalostní vyhledávač

Představte si stroj, kterému položíte (téměř) libovolný technický dotaz a on na základě tisíců algoritmů automaticky sestaví nejlepší možnou odpověď. Nejde pouze o vyhledávání v rozsáhlé databázi, ale provádí se i podrobná analýza položeného dotazu. Toto není jen sen nebo sci-fi, ale vyhledávač VikiTron.

Záměrem projektu je otestovat možnosti jazyka PHP, Nette Framework a natrénování pokročilých algoritmů pro řešení extrémně komplikovaných úloh, kde konvenční způsoby selhávají.

Proč název VikiTron?

Název a koncept projektu vznikl v roce 2012, když autor projektu (Jan Barášek) probíral filozofické možnosti současné inteligence a strojového účení s kamarádem (Jaromír Kaňák), který tento název poprvé navrhnul a nakonec se i uchytil.

Kam dál?

Toto je první testovací provoz běhu vyhledávacího jádra. Pokud se provoz osvědčí, plánuji uvolnit část kódu jako opensource. Během vývoje jsem narážel na stovky náročných problémů, které bylo potřeba vyřešit a díky tomu jsem získal mnoho zajímavých algoritmů, které chci dále sdílet. Projekt je unikátní nejen díky nástrojům pro přirozenou analýzu dotazu, ale i díky vnitřním postupům, jak se dotaz zpracovává - proti konvenčním kalkulátorům se nepoužívá jen řada předem napsaných algoritmů, ale jednotlivá pravidla proti sobě "soupeří" a při rozhodování se vnitřně provádí dokazování jednotlivých tvrzení (důležité závěry z argumentace řešení je vždy viditelná pro uživatele po otevření sekce proč?).

O návrhu jádra a jeho vnitřní architektury budou postupně vznikat blogové články. Autor přiznává, že je část systému inspirována skvělým nástrojem Wolfram alpha a linuxovým Terminálem, nicméně vnitřní filozofie a implementace je jiná.

Narazili jste na chybu? Máte reálný nápad na zlepšení? Máte užitečný algoritmus v jazyce PHP, který chcete dále sdílet?

Napište mi!

ProvozujeJan Barášek © 2009-2024Kontakt